The AIF Project

Percy Phipps ABBOTT

Date of birth14 May 1869
Place of birthHobart, Tasmania
SchoolThe Hutchins School, Hobart, Tasmania
ReligionChurch of England
OccupationMember of Parliament and solicitor
AddressGlen Innes, New South Wales
Marital statusMarried
Age at embarkation46
Next of kinWife, Mrs E M Abbott, Glenora, Glen Innes, New South Wales
Enlistment date16 March 1915
Rank on enlistmentLieutenant-Colonel
Unit name12th Light Horse Regiment, Headquarters
AWM Embarkation Roll number10/17/1
Embarkation detailsUnit embarked from Sydney, New South Wales, on board HMAT A29 Suevic on 13 June 1915
Rank from Nominal RollLieutenant-Colonel
Unit from Nominal Roll12th Light Horse Regiment
Recommendations (Medals and Awards)

Mention in Despatches


Awarded, and promulgated, 'London Gazette', Second Supplement No. 30207 (27 July 1917); 'Commonwealth Gazette No. 9 (24 January 1918).

FateReturned to Australia 21 April 1918
Medals

Companion of the Order of St Michael & St George


Source: 'Commonwealth Gazette' No. 169
Date: 4 October 1917

Other details

Went to Sydney in 1888. Matriculated in 1889 and then studied Law. He opened a practice as a solicitor in Glen Innes in 1884. In 1901 he married Elizabeth Gidley King (daughter of G.B. Gidley King, General Manager of the Peel River L. & M. Co. Estate at Goonoo Goonoo). Abbott served a political apprenticeship as an alderman on the Glen Innes council for twelve years; being Mayor for 4 successive years. He became MHR for New England, New South Wales in 1913 and was re-elected unopposed in the 1917 Federal election while on active service abroad. He served in the Commonwealth Senate, 1925-28.

War service: Egypt, Gallipoli, Western Front

Appointed Major, 5th Light Horse, 28 September 1914; resigned, 27 October 1914. Commanded 12th Light Horse, 16 March 1915, rank of Lt Colonel; 10th Light Horse, 30 August 1915. Commanded C Group, AIF Training Group, 5 July 1916; 63rd Bn, 12 May 1917; re-transferred to 12th Light Horse, 21 September 1917; attached to 30th Bn, 29 October 1917.

Appointment terminated, 22 June 1918.

Appointed Honorary Colonel, AMF, 14 May 1929.

Medals: Companion of the Order of St Michael & St George, 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal
Date of death9 September 1940
Age at death71

Print format