The AIF Project

Show unit's group
List all Arms & Services

8th Light Horse Regiment, 9th Reinforcement

AWM Roll number: 10/13/2

Embarkations:
  1. From Melbourne, Victoria on board HMAT A20 Hororata on 27 September 1915

1176ACKLAND, Edgar StanleyRichmond, South Australia
2025ASHER, Henry Ernest34 Russell Street, Williamstown
2024BARKER, John PatrickPort Fairy
1177BATEMAN, John PatrickCressy
1178CANNING, DanielGre Gre Village via St Arnaud, Victoria
2027CANNING, Thomas GeorgeGre Gre Village via St Arnaud, Victoria
1179CHADWICK, Henry William50 Barry Street, Carlton, Victoria
1180COOK, AlfredCobaw via Woodend, Victoria
1181COSGROVE, JamesMain Street, Bacchus Marsh, Victoria
1182COULTER, Edwin EricErcildoune Estate, Burrumbeet via Ballarat, Victoria
1183CREEN, Allan ThomasCoffee Palace, Heywood
1184DAGLISH, Ray Oliver ClarkeChiltern Valley via Chiltern
1185DONOVAN, JamesMurray Street, Warrnambool, Victoria
1186DOWDNEY, Gilbert Gregory14 Davis Avenue, South Yarra, Victoria
1187DUNSTAN, ThomasBerringa, Victoria
2026EASTMAN, NormanCarr Street, Maryborough
FAY, GeorgeCreighton Creek, Victoria
1188FIELD, ThomasNewry, South Gippsland, Victoria
672FITZPATRICK, CharlesWoomelang, Victoria
1190FLANNERY, Daniel42 King Street, Prahran, Victoria
1191FLEMING, Edward47 Cromwell Street, Collingwood, Victoria
1189FONTANA, GeorgeAvenel
1194GADD, Charles ThomasAvenel, Victoria
1192HELMS, William BloomfieldMangalore, Victoria
1193JOHNSTON, Henry EdwardKerrie PO, Kerrie via Romsey, Victoria
1195KELLY, Francis Thomas169 Cubitt Street, Richmond, Victoria
1196LAMB, Victor JamesFrancis Street, Rochester, Victoria
1197LEACH, Edward AllenFinley, New South Wales
1198MARSHALL, Albert Clifton60 Fenwick Street, Clifton Hill, Victoria
1199MARSHALL, Charles PatrickChiltern
2000MARSHALL, James DavidFarnsworth Street, Eaglehawk, Bendigo, Victoria
2001MARTIN, CharlesBamawm, Rochester, Victoria
2002MATTHEW, Walter Arthur5 Albert Street, Footscray, Victoria
2004McBAIN, George Robert73 Ferguson Street, North Williamstown
2005McCALLUM, Andrew Allan47 Odessa Street, St Kilda, Victoria
2006McCALLUM, Henry Leslie47 Odessa Street, St Kilda, Melbourne, Victoria
2007McCOOK, Gordon EricChepstowe via Ballarat, Victoria
2008McEWAN, Bryan190 Vere Street, Abbotsford
2010McKELL, John WilliamWeston via West Maitland, New South Wales
2011McMASTER, AndrewHargreaves Street, Bendigo, Victoria
2028MILLER, John WilsonPompapiel PO, Pompapiel via Dingee
2017MILTON, Joseph VictorWillaura
2003MORTIMER, Ralph JamesKilmany South, Sale, Victoria
2012O'DONNELL, David GeorgeClontaft, Rosedale
2013REESON, Henry GilbertQuambatook
2015SINNAMON, David Henry141 Brougham Street, Kew
2016STEVENS, JamesSnake Valley via Ballarat, Victoria
2018SUTTON, Henry JosephSt Bernard Road, Alphington, Victoria
2019TAYLOR, Richard Vernon80 Storey Street, Burnley, Victoria
2020TUNNECLIFFE, Edward Charlesc/o Miss A Ashcroft, c/o Baynton and Dawes, Balranald, New South Wales
2009WALL, Charles WalterBanksia Street, Heidelberg, Victoria
2021WARNER, Ernest JamesElizabeth Street, Malvern
2022WEBB, Victor Tasman50 Dudley Street, West Melbourne, Victoria
2023YOUNG, David LivingstoneMoama, New South Wales